niedziela, 4 września 2016

Kiszone kwiaty cukinii

W tym roku posadziłam cukinię - z sadzonki kupionej na targu. Doczekałam się na razie trzech owoców, z których pierwszy był największy i totalnie nas zaskoczył. Pewnie dlatego, że zostawiliśmy cukinię w spokoju na trzy tygodnie i pojechaliśmy na wakacje. No ale miało być o kwiatach. Po jakimś czasie stwierdziłam, że wykorzystam też kwiaty, które więdną - była tego cała masa, bo cukinia kwitła jak szalona, codziennie na nowo.

Zebrałam kilka przywiędłych kwiatów i umieściłam je w soku pozostałym po kiszonych pomidorach. Docisnęłam do dna słoika wysoką, wąską szklanką (jak do drinków), żeby nie wypływały na powierzchnię. Już po kilku godzinach kwiaty ładnie się ukisiły, przesiąkły zalewą i zmiękły. Zachowały żywe kolory.

Wrażenia:
Smak dość neutralny. Prawdę mówiąc, ciągle czuć było delikatną nutę pomidorów. Jednak walor dekoracyjny niewątpliwy i dodaliśmy je po prostu do sałatki ze świeżych pomidorów.

Taki sposób kiszenia - wykorzystanie aktywnej zalewy pozostałej np. po ogórkach albo pomidorach to fajny sposób na zakonserwowanie delikatnych części roślinnych. Sądząc po tym, jak szybko ukisiły się kwiaty cukinii, można w ten sposób przygotowywać naprawdę „ekspresowe”, gotowe w ciągu kilku godzin kiszonki. W ten sposób można też kisić jajka ugotowane na twardo.

2 komentarze:

 1. Właśnie zamierzam wykorzystać zalewę po kiszonych pomidorkach do ukiszenia marchewki i selera /razem/ -nowy eksperyment w moich kiszonkach.Pomidorki pyszne ,tylko dla mnie skórka jest niejadalna ale to nie problem chociaż w towarzystwie nie dałoby rady jeść.Kwiaty cukinii są rzeczywiście bardzo dekoracyjne.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak trzymaj! Bez nowych doświadczeń nie ma wiedzy!
   A jeśli chodzi o pomidory, to ja nigdy nie jem skórek, pod żadną postacią nie jest dla mnie jadalna.

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz!