Zrobiłam kolejne herbaty. Do liści mirabelki dołączyły liście: jabłoni, truskawki i poziomki. Wszystko z roślin, których nie użytkujemy „owocowo”, oczywiście eko, bo nic się u nas nie pryska. Jabłonie w tym roku odpoczywają, jabłek nie będzie, można więc rwać bez obawy liście. Truskawki to rośliny, które dawno temu uciekły z uprawy (i jedyny ślad, jaki pozostał po ogródkach dziadków i rodziców). Poziomki przyszły z lasu, rosną sobie w krzakach, owocują kapryśnie.
Zdjęcie obok przedstawia herbaty tuż po etapie fermentacji, przed suszeniem. Cała procedura jest identyczna, jak w przypadku liści mirabelki - ten proces opisałam dokładnie tutaj.
Jak wyszły kolejne herbaty? Przedstawiam małą galerię zdjęć oraz opinie kiperów. :)
Liście po zerwaniu więdną przez kilka godzin. Następnie zwijam po kilka liści w kulki, ugniatając. Tu listki poziomki. |
Znana już z poprzedniego wpisu herbata z liści mirabelki. Tym razem nareszcie wyszło dużo! |
Herbata z liści mirabelki. Dla mnie przypomina delikatną białą herbatę. Monika twierdzi, że smakuje jak drogi japońskie herbaty „zajeżdżające rybą - im droższa herbata u nich, tym bardziej jedzie rybą” - uznaję to za pozytywną recenzję.
Herbata z liści jabłoni. Bardzo mocny, gorzki i cierpki napój. Według Piotrka „mocne, inne”. Dodał, że nie traktowałby jej jako herbaty codziennej, ale dla smaku od czasu do czasu. Kolega Marcin S. uznał ją za najlepszą z wszystkich czterech, podobnie Sahib, który parzył te same liście nawet dwukrotnie.
Herbata z liści truskawek. Moja ulubiona! Świetny owocowy posmak, można się doszukać nawet truskawkowej nuty. Oczywiście nie w stopniu porównywalnym ze sklepowymi, sztucznie aromatyzowanymi herbatami. Sahib uważa, że smakuje jak zwietrzała herbata aromatyzowana sztucznie truskawką. Piotrek stwierdził, że przypomina w smaku zieloną herbatę. Monice smakowała, określiła ją jako delikatnie owocową.
Herbata z liści poziomek. Delikatniejsza, mniej wyrazista niż truskawkowa. Trochę mnie rozczarowała - niby tak podobne rośliny, a zupełnie inny aromat. Piotrkowi przypomina pokrzywę (ale trudno mi się z tym zgodzić, a pokrzywę pijam regularnie...) .Marcin S. napisał, że dobra.
INNY SPOSÓB FERMENTOWANIA LIŚCI - WG ŁUKASZA ŁUCZAJA
Na marginesie wspomnę, że specjalista od etnobotaniki, Łukasz Łuczaj w książce „Dzikie rośliny jadalne Polski. Przewodnik survivalowy” podaje pod hasłem POZIOMKA jeszcze inny sposób fermentowania liści:
„Herbata z liści poziomek. Liście rozsypujemy w cieniu kilkucentymetrową warstwą i suszymy przez kilkanaście godzin, aż zwiędną. Następnie skręcamy je palcami, dopóki nie zauważymy w nich soku. Skręcone liście wsypujemy warstwą 5 cm do pudła. Nakrywamy mokrą tkaniną i pozostawiamy w temperaturze ok. 26°C na 6-10 godz. Następnie tak sfermentowane liście suszymy przez około 40 min. w temp 100°C w piekarniku lub piecu.”
Bardzo interesujacy temat. W zasadzie kiszenie herbat (poza kombucza - co jest inna sprawa) jest pomijany w literaturze kiszonkarskiej ( a przeczytalem duzo). Tofalario idz w tym kierunku ;-). jest to oczywiscie troche bardziej skomplikowane, ale bardzo interesujace.
OdpowiedzUsuńNa pewno będę robić kolejne liście. Następne chyba będą liście malin, może zdziczałych wiśni i czereśni, których kilka u nas rośnie. Kombucza to oczywiście co innego. Nie wiem, jakie dokładnie zadanie ma w niej herbata (chyba głównie smakowe), bo ten pływający grzyb żywi się przecież cukrem. ;)
UsuńTo wydaje sie dziwne, ale grzybek kombuczowy nie żywi się tylko cukrem. Owszem, cukier jest niezbędny, ale kombucze fermentowane w herbatkach innych niż zwykła czarna herbata - stopniowo słabną. Nie wiem, jak to wytłumaczyć, gdyż w najmniejszym stopniu nie jestem teoretykiem, ale przetestowałam u siebie: rumianek, dziurawiec, hibiskus, herbatę zieloną, białą i jaśminową. Wszystkie kombucze wyszły pyszne! Ale zauważyłam, że co najmniej co trzeci raz trzeba grzybek wzmocnić w zwyczajnej czarnej herbacie, inaczej będzie słabł coraz bardziej i w końcu umrze. I nie wyda potomstwa!
UsuńWięc chyba nie tylko cukrem żywi sie kombucza. Wszak to grzyb herbaciany, widocznie nie bez powodu tak się nazywa :)
W takim razie coś jest na rzeczy. ;)
UsuńCiekawe jak zachowałaby się wspomniana pokrzywa po fermentacji.
OdpowiedzUsuńMasz odwagę spróbować? ;)
UsuńNie :D Ale dziś zacznę przygotowywać truskawki i poziomki. Dam znać w niedzielę.
UsuńŚwietnie, czekam na wrażenia!
UsuńSpieszę donieść. Poziomka/truskawka (razem) - bardzo herbaciana, delikatna, raczej nieowocowa ale smaczna. Przefermentowałem też miętę i jest o wiele lepsza niż susz, polecam. Doskonała metoda, aż mam ochotę iść i szukać liści do fermentacji w okolicy.
UsuńWspaniale, bardzo się cieszę! Jeśli korzystasz z fejsbuka, to poszukaj grup fermentujących tego typu liście - widziałam przynajmniej jedną. Jest nawet taka, która jest poświęcona już stricte wierzbówce (Iwan czaj - giełda smaku). Można się wymienić wrażeniami z innymi.
UsuńTak, korzystam. Podasz nazwę jakiejś grupy?
UsuńNo i jak na złość - jak się wyświetliło na chwilę (w „suggested groups”) i oczywiście zaraz zniknęło, to teraz nie mogę tego znaleźć. Znalazłam tylko dużą grupę „Fermentujemy rośliny” - nie należę do niej, ale może się zapiszę.
UsuńZapisałem się. Grupa bardzo aktywna. Na razie znalazłem jeden post z wierzbówką.
UsuńHerbaciana grupa znaleziona: https://www.facebook.com/groups/963172297102237/
UsuńO rety, dzięki! To jest właśnie to! Nie mogłam znaleźć, choć przekopałam się przez wszystkie grupy na fejsie mające w nazwie: herbata, fermentacja, fermentujemy, rośliny itp. ;)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńBardzo lubię herbatę z melisy i lipy, ciekawe czy smak zfermentowanej wersji byłby równie dobry? Bardzo mnie zainspirował Pani blog. Jutro idę kupić słoiki. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńCieszę się, powodzenia!
UsuńWitam, mam do Was pytanie. Zrobiłam herbatę fermentowana z liści poziomki, miałam ich trochę, wiec przepuściłam przez maszynkę do mielenie mięsa i fermentowałam 2 dni w szczelnie zamkniętym słoiku. Potem suszenie w piekarniku przez godzinę w 100 stopniach (tak przeczytałam w książce o fermentowaniu herbat). I teraz mam pytanie, czy w tej herbacie pozostaje taki posmak fermentu, czy coś poszło nie tak ... :) robiłam wcześniej z barkówki leśnej, nie ma takiego posmaku... z tym, że skręcałam liście w rękach. Jak myślicie? nigdy wcześniej nie piłam herbaty z liści poziomki.
OdpowiedzUsuńU nas poziomka wychodziła bardzo delikatna, raczej coś w stylu suszonych liści. Ale byłą sfermentowana - zmieniała kolor i po otwarciu słoika zapach był bardzo charakterystyczny.
Usuń